15. Ulusal Eğitim Yönetimi Kongresi 05 KasımKas 2021 - 06 KasımKas 2021 Europe/Istanbul

Eğitim Bilimleri

Bu yıl 15’incisini düzenlediğimiz Eğitim Yöneticileri ve Eğitim Deneticileri Derneğinin (EYEDDER) geleneksel bilimsel toplantısı olan Ulusal Eğitim Yönetimi Kongresine (UEYK) hepiniz hoş geldiniz. Kongremiz, dünyada ve Türkiye’de eğitim yönetimi ve ilgili alanlarda üretilen bilginin tartışıldığı, paylaşıldığı ve yayımlandığı bir platform olarak varlığını ve etkisini sürdürmektedir. Bununla birlikte; son yıllarda dünyada Eğitim Yönetimi, Liderliği ve Politikası alanının ileri gelen yerli ve yabancı araştırmacılarının katılımıyla Kongremizin uluslararası görünürlüğü de artmıştır. Salgın sürecinde sosyal mesafe kuralları ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle bu yılki toplantımız çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Bu yılki kongremizin ana teması “COVID-19 Sonrası Toplumsal Değişim ve Gelişim için Eğitim Liderliği” olarak belirlenmiştir. COVID-19 ilk ortaya çıktığında “tüm toplumsal grupları eşit şekilde etkilediği söylemi” yaygın bir şekilde dillendirilmiştir. Ancak, pandemi sürecinde geçen sürede, her alanda var olan toplumsal eşitsizliklerin derinleştirdiğine, dezavantajlı grupların durumlarının daha da belirginleştiğine tanık olmaktayız. Benzer bir durum eğitim için de geçerlidir. COVID-19 salgını bazı toplum kesimlerinin eğitime erişimini ve öğretimin sürdürülmesini güçleştirmiştir. Eğitimin toplumsal sorunların çözümündeki işlevi ve farklı toplumsal gruplarının ihtiyaçlarının karşılanmasında oynadığı rol salgın nedeniyle sekteye uğramıştır. Bu noktada eğitimde yaşanan kayıpların geri kazanımı ve bazı toplum kesimlerinin eğitime erişimlerinin yeniden sağlanması için farklı türdeki eğitim liderliği uygulamalarının önemli rolü vardır. COVID-19 sonrası Eğitim Liderliğinin sosyal değişimdeki rolünün yeniden tesisi genellikle dolaylı bir rol olarak tanımlanmıştır. Fakat bu dolaylı role ek olarak Türkiye’de eğitim liderliğinin farklı sosyal grupların ihtiyaçlarının karşılanmasına aktif katkı yaptığına da tanık olmaktayız. Bu bakımdan, COVID-19 sonrası eğitim liderliğinin sosyal değişim ve gelişim rolünün Kongremizde tartışılmasının aynı zamanda karşı karşıya olduğumuz toplumsal meselelerin anlaşılmasına ve çözümüne katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.

Bu yıl Kongre ana temasına karar verirken konunun değişik boyutlarını da göz önünde bulundurduk. Şüphesiz, eğitim liderliğinin sosyal değişime katkı yapabilmesinde, eğitimle yakından ilişkili olan sosyoloji, iktisat, örgüt bilimi ve antropoloji gibi değişik disiplinler ile kuram, uygulama ve yöntem bağlamında geniş bir bilgi alışverişine ihtiyaç vardır. Diğer bir ifade ile eğitim liderliğinin sosyal değişim ve gelişim rolünü ortaya çıkarmak disiplinlerarası bir etkileşime ve fikir değişimine ihtiyaç duymaktadır. Hem ulusal hem de uluslararası katılımcılarının katkısıyla UEYK’nin bu bilgi paylaşımına ve bilimsel tartışmalara önemli bir platform olacağına inanıyoruz.

Bu düşüncelerle UEYK 2021’in ulusal ve uluslararası katılımcılarımızın katkılarıyla eğitim liderliği ve sosyal değişim konusunda birbirleriyle yarışan fikirlerin derinlemesine irdelendiği ve bütün katılımcılar için faydalı tartışmaların yapıldığı bir toplantı olmasını dileriz.

Prof. Dr. Mehmet SİNCAR
Prof. Dr. Yaşar KONDAKÇI
Düzenleme Kurulu Başkanları

Etkinlik başlangıcı Etkinlik sonu Etkinlik Sona Erdi
 • 0

  days

 • 0

  hours

 • 0

  minutes

 • 0

  seconds

Google Takvime Aktar
 • Zaman Çizelgesi
 • Misafirler
 • Katılım
 • Mağaza
 • Hava Durumu Tahmini
 • Yorumlar

Hava durumu verileri şu anda bu konum için mevcut değil

Hava Durumu

Bugün stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Rüzgar stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Nem stec_replace_current_humidity %

Hissedlien stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Hava Durumu Tahmini

Tarih

Hava Durumu

Sıcaklık

stec_replace_5days

Sonraki 24 Saat

Tarafından desteklenmektedir openweathermap.org