Tamamlayıcı Tıp Ligi 2021 15 EkimEki 2021 - 17 EkimEki 2021 Europe/IstanbulMuğla, Türkiye

Sağlık Bilimleri

Değerli Meslektaşlarımız,

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de tamamlayıcı tıp yaklaşımlarının popülaritesi giderek artıyor. Bu artış beraberinde ne yazık ki zaman zaman suistimalleri de beraberinde getiriyor. Modern tıbbın hepimizin ilerleyeceği ana yol olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktur. Tamamlayıcı tıp, adından da anlaşılacağı gibi "tamamlayıcı"dır, "alternatif" değil! Yapılan pek çok kaliteli araştırma göstermektedir ki; bir çok klinik durumda tamamlayıcı tıp yöntemleri hekimin işini kolaylaştırmakta ve hastaların yaşam kalitesini artırmaktadır. Tüm dünyada bilimsel çalışmaların indekslenmesi ve sağlık politikalarının oluşturulmasında öncü rol oynayan ve PubMed'i de bünyesinde bulunduran National Institutes of Health (NIH)'in bir merkezi tamamlayıcı-integratif tıp konusundadır (https://nccih.nih.gov/). Bu konuda içine düşülen en büyük hata, tamamlayıcı tıbbın bir çerçevesinin / sınırının olmadığının düşünülmesi ve dileyenlerin bu alana istedikleri gibi dahil olabileceklerini zannetmeleridir. Bu şekilde bazı şarlatanlar kendilerine bir kapı açılmış zannedebilirler. Oysa durum bambaşkadır: Hekimler olarak bizlerin bilimsel düşünce metodlarından ayrılması söz konusu olamaz. Bilim bize önyargılı olmamayı öğütler. İddia edilenlerle ilgili (tamamlayıcı tıp ya da klasik tıp fark etmez) karar vermek için yöntemimiz yine bilimin ışığıdır, bilimsel yöntemdir. Bilimsel kriterler dogma değildir değişebilir, incelenen şeyin doğasına göre modifiye edilebilir, edilmelidir. ACR ve NIH gibi kuruluşlar da zaten bunu önermektedir. Bilimsel açıdan üst düzey, saygın yayın organlarının verileri her zaman esastır. Bir yöntem hakkında az da olsa veri yoksa hatta etkin olmadığı ispatlanmışsa bu metod tamamlayıcı tıp alanına dahil edilemez.

İşte bütün bu gerçeklerden hareketle, tamamlayıcı tıpla ilgili gündemde olan konuların, bilimin ışığında işleneceği Tamamlayıcı Tıp Ligi'nin startı verilmiş oldu. Her sene ilkbaharda düzenlenen bu toplantılarda kas-iskelet sistemi hastalıklarında seçilmiş tamamlayıcı tıp yöntemleri üzerinde derinlemesine değerlendirmeyi, tartışmayı, gereğinde eleştirmeyi ve gruplar halinde konunun uygulama boyutu üzerinde durmayı planlıyoruz.

Lig serisinin 6. toplantısı 15-17 Ekim 2021 tarihlerinde Bodrum'da düzenlenecek ve "Teoriden Gerçeğe" başlığı altında, fonksiyonel tıp, anti-inflamasyon, manuel tıp, sinir bilimi, biyofrekans, yoga, ozon terapi, fasya sistemleri, mikrobiyota, beslenmenin biyokimyası, besin destekleri, ağrı/nöromatriks, kinesiotaping/kuru iğneleme konularını içerecektir.

Başarılı ve verimli bir eğitim toplantısında Bodrum'da buluşmayı diliyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla...

Organizasyon Kurulu Adına
Prof. Dr. Cihan AKSOY
Prof. Dr. Demirhan DIRAÇOĞLU

Etkinlik başlangıcı Etkinlik sonu Etkinlik Sona Erdi
 • 0

  days

 • 0

  hours

 • 0

  minutes

 • 0

  seconds

Google Takvime Aktar

Konum

Muğla, Türkiye

Yol Tarifi

Güzergah bulunamadı!

 • Zaman Çizelgesi
 • Misafirler
 • Katılım
 • Mağaza
 • Hava Durumu Tahmini
 • Yorumlar

Hava durumu verileri şu anda bu konum için mevcut değil

Hava Durumu

Bugün stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Rüzgar stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Nem stec_replace_current_humidity %

Hissedlien stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Hava Durumu Tahmini

Tarih

Hava Durumu

Sıcaklık

stec_replace_5days

Sonraki 24 Saat

Tarafından desteklenmektedir openweathermap.org